Respuesta :
Answer:
0.416666667
Explanation:
number of moles= mass of sample ÷ molar mass
=5÷12
=0.41666667
The number of moles of carbon are there in 5 gram of carbon is 0.41 moles.
How do we calculate moles from mass?
Moles of any substance will be calculated by using the mass by following the below equation:
n = W/M, where
W = given mass of carbon = 5g
M = molar mass of carbon = 12g/mol
On putting values, we get
n = 5 / 12 = 0.41 moles
Hence required moles of carbon is 0.41 moles.
To know more about moles, visit the below link:
https://brainly.com/question/15373263
#SPJ2