A disk rotates at a constant angular velocity of 30 degrees per second. Consider a point on the edge of the disk. Through how many degrees has it rotated after 3 seconds?

Respuesta :

Answer:

The disk covers a rotation of 90º after 3 seconds.

Explanation:

Since the disk rotates at constant angular speed, we can determine the change in angular position ([tex]\Delta \theta[/tex]), measured in sexagesimal degrees, by the following kinematic formula:

[tex]\Delta \theta = \omega\cdot \Delta t[/tex] (1)

Where:

[tex]\omega[/tex] - Angular velocity, measured in sexagesimal degrees per second.

[tex]\Delta t[/tex] - Time, measured in seconds.

If we know that [tex]\omega= 30\,\frac{\circ}{s}[/tex] and [tex]\Delta t = 3\,s[/tex], then the change in angular position is:

[tex]\Delta \theta = \left(30\,\frac{\circ}{s} \right)\cdot (3\,s)[/tex]

[tex]\Delta \theta = 90^{\circ}[/tex]

The disk covers a rotation of 90º after 3 seconds.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico