Answer:
4.43m/s
Explanation:
The centripetal acceleration is expressed as;
a = v²/r
v is the speed
r is the radius = 2.0m
centripetal acceleration = 9.8m/s²
Get the speed v;
v² = ar
v² = 2.0 * 9.8
v²= 19.6
v = √19.6
v = 4.43m/s
Hence the speed of the stone must be 4.43m/s