soloclan608 soloclan608
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

Anjali had $20 to spend on two pens. After buying them she had $16. How much did each pen cost?
Show your work

Respuesta :

NeeeeNeeee
NeeeeNeeee NeeeeNeeee
  • 16-12-2020

Answer:

$1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link
HannahElaine00
HannahElaine00 HannahElaine00
  • 16-12-2020

Answer:

Each pen cost $2

Step-by-step explanation: the difference between $20 and $16 is $4 that means she spent $4 on 2 pens, $4 divided by 2 is $2 that means each pen cost $2

Hope this was helpful

Answer Link

Otras preguntas

is it better to file jointly or separately if married
Slope of (8,-8) (1,6)
Hi guys, I know this isn't really a question and it's not related to any subject but can someone please tell me how to upload more than 1 Pic on brainly? ​
do for me the two of them
Where is the opera house that inspired phantom of the opera?
How did the British attempt to convince African and Native Americans to join their army against the patriots?
The main function of the respiratory system is to supply your blood with oxygen and expel carbon dioxide. True False
julian calendar, which observed the new year on which date?
domain of What is the the function y-x?
does somebody knows how to do this one?