Martha sells apples in 5 lb. bags for $3.80, or Steve sells apples in 3 lb. bags for $2.25 which is the better buy?

Respuesta :

Answer:

You wouldd say Steve is the better buy but if you look at it closely Steve has a 3lb bag for $2.25. But Martha has 5lb bag for $3.80 If I were in the market and I had to say which is a better buy I would say Martha's

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE