Respuesta :

The cost of 9/16 pounds of tea is $13.50.

How to determine the cost of 9/16 pounds of tea

In order to determine the cost of 9/16 pounds of tea, the cost of a pound of tea would be multiplied by 9/16 pounds.

Cost of 9/16 pounds of tea = 9/16 x 24

= $216/16

= $13.50

To learn more about multiplication, please check: https://brainly.com/question/3385014

ACCESS MORE