Respuesta :

grwehe

Answer:

2$

Step-by-step explanation:

If you buy 8 cans of corn and it cost you 16 dollars for all of the cans Then you can divide

Divide 16 by 8

16 divided by 8 =2

The cost of each can of corn is 2 dollars

Ans. 2

Step-by-step explanation:

Use directly proportional

X1/Y1=X2/Y2

8/16=1/X

and then solve for x

ACCESS MORE