Respuesta :
Answer:
2$
Step-by-step explanation:
If you buy 8 cans of corn and it cost you 16 dollars for all of the cans Then you can divide
Divide 16 by 8
16 divided by 8 =2
The cost of each can of corn is 2 dollars
Ans. 2
Step-by-step explanation:
Use directly proportional
X1/Y1=X2/Y2
8/16=1/X
and then solve for x