A student pays for pounds of apples with a ​$ bill. How much change does the student​ receive? Answer parts a and b. a. What do you do first to solve the​ problem? ▼ the number of pounds of apples by the price per pound

Respuesta :

fichoh

A student pays for 8.9 pounds of apples with a 10$ bill. Its $1.09 per pound. How much change does the student receive? What do you do first to solve the​ problem?

Answer:

$0.299

Step-by-step explanation:

Given that :

Pounds of apple purchased = 8.9 pounds

Price per pounds of apple = $1.09

Bill issued = $10

First, we calculate the total cost of 8.9 pounds of apple :

(Number of pounds * price per pound)

($8.9 * 1.09) = $9.701

Amount of Change :

Bill issued - total cost

$10 - $9.701

= $0.299

ACCESS MORE