During its first year of operations, Silverman Company paid $11,625 for direct materials and $11,000 for production workers' wages. Lease payments and utilities on the production facilities amounted to $10,000 while general, selling, and administrative expenses totaled $3,500. The company produced 7,250 units and sold 4,500 units at a price of $7.00 a unit. What was Silverman's net income for the first year in operation

Respuesta :

Answer:

$7,750

Explanation:

The computation of the net income for the first year is shown below:

but before that following calculations needed

The Cost of production is

= Direct material + Direct labor + Manufacturing overhead

= $11,625 + $11,000 + $10,000

= $32,625

The Unit product cost is

= $32,625 ÷  7,250 units

= $4.50 per unit

Now  

Cost of goods sold = Number of units sold × cost per unit

= 4,500 units × $4.50

= $20,250

And, finally

Net Income = Sales revenue - COGS - general, selling, and administrative expenses

= (4,500 units × $7) - $20,250 - $3,500

= $7,750

ACCESS MORE