An object is thrown straight up into the air with an initial speed of 8 m/s, and reaches a greatest height of 15 m before it falls back to the ground. a. What height is the object thrown from? b. How long does it take for the object to hit the ground?

Respuesta :

Answer:

The value is [tex]T_t = 2.5659 \ s[/tex]    

Explanation:

From the we are told that  

         The initial speed of the object is  [tex]u = 8 \ m/s[/tex]

         The greatest height it reached is  [tex]h = 15 \ m[/tex]

Generally from kinematic equation we have that

      [tex]v^2 = u^2 + 2gH[/tex]

At maximum height v  =  0 m/s

So

      [tex]0^2 = 8^2 + 2 * - 9.8 * H[/tex]

=>    [tex]H = 3.27 \ m[/tex]

Here H is the height from the initial height to the maximum height

So the initial height is mathematically represented as  

      [tex]s = h - H[/tex]

=>    [tex]s = 15 - 3.27[/tex]

=>    [tex]s = 11.73 \ m[/tex]

Generally the time taken for the object to reach maximum height is mathematically evaluated using kinematic equation as follows

            [tex]v = u + (-g) t[/tex]

At maximum height v  =  0 m/s

           [tex]0 = 8 - 9.8t[/tex]

=>         [tex]t = 0.8163 \ s[/tex]

Generally the time taken for the object to move from the maximum height to the ground is mathematically using kinematic equation as follows

       [tex]h = ut_1 + \frac{1}{2} gt_1^2[/tex]

Here the initial velocity is  0 m/s given that its the velocity at maximum height

Also  g is positive because we are moving in the direction of gravity  

So

       [tex]15 = 0* t + 4.9 t^2[/tex]

=>      [tex]t_1 = 1.7496[/tex]

Generally the total time taken is mathematically represented as

          [tex]T_t = t + t_1[/tex]

=>        [tex]T_t = 0.8163 + 1.7496[/tex]

=>        [tex]T_t = 2.5659 \ s[/tex]            

 

ACCESS MORE
EDU ACCESS