deandrasilver12 deandrasilver12
  • 17-10-2016
  • Mathematics
contestada

at the local grocery store ,a 16-ounce bottle of apple juice costs$3.20 what is the cost of the apple juice

Respuesta :

annepoveromo annepoveromo
  • 17-10-2016
The cost of the bottle is $3.20 for a 16 oz bottle. You would take 3.20 and divide by 16. The answer is 20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

What was an issue that the Knights of Labor experienced? A. They only represented skilled workers. B. All immigrants were skilled laborers. C. They were too big
what number is in the hundred thousand place in 243,561​
Which of the following is a linear function? ​
Complete the sentence. are filters between the internet and a computer network.
Bianca is taking collections for this year's Feed the Hungry Project So far she has collected $200 more from Company A than from Company B and $800 more from Co
True or False: Most scholars agree that pop music began in 1955 and rock and roll began in 1958.
What time period was the winged victory created and what purpose did it have
The reason that bonds between atoms form is that
in 1960 the population of Indonesia was 88 million. in 2010 the population of Indonesia was 242 million. *calculate the percentage increase from 1960 to 2010? *
which equation shows the correct relationship between the measures of the angles of the two triangles? ​