(b) Decide which estimate is closest to the actual answer. Explain your reasoning. (d) A store bought 35 lb of produce. If the store spent $100.80, about how much does the produce cost per pound in dollars? 0.03, 0.3, 3, 30 (e) A 6-pack of juice boxes contains 49.2 oz of juice in total. About how many ounces of juice does each juice box contain? 0.8, 8, 80, 800 (f) In 20 L of air, there is about 0.78 L of carbon dioxide. About how many liters of carbon dioxide are there in 1 L of air? 0.04, 0.4, 4, 40

Respuesta :

d) The produce costs about $3. ($100.80/35=$2.88, estimated up to 3)
e) Each juice box contains about 8.2 ounces of juice, or 8 oz. (49.2/6=8.2 (can be estimated to 8 oz)
f) About 0.04 L. (0.78/20=0.039, estimated to 0.04)
Hope this helps!
ACCESS MORE