Respuesta :
the price of all gallons 12*(2.89)=$34.68
a) the price of the granola bars 2*(1.59)=$3.18
b) 1 apple=$0.89
c) 2 bottles of vitamin 2*(1.39)=$2.78
a)+b)+c)=6.85$, the 7.5% of this amount is $0.51
so finally, Leon should have paid $6.85+ $0.51+ $34.68 =$42.04
but he paid $44.64, so the true answer is C) he paid $2.60 too much ($44.64 - $42.04 =$2.60)
a) the price of the granola bars 2*(1.59)=$3.18
b) 1 apple=$0.89
c) 2 bottles of vitamin 2*(1.39)=$2.78
a)+b)+c)=6.85$, the 7.5% of this amount is $0.51
so finally, Leon should have paid $6.85+ $0.51+ $34.68 =$42.04
but he paid $44.64, so the true answer is C) he paid $2.60 too much ($44.64 - $42.04 =$2.60)
The costs of items bought by Leon is $41.53, and tax of 7.5% the amount
paid, $44.64 is the correct amount, the correct option is therefore;
b. Paid the correct amount
Which method can be used to find the correct amount?
Given:
The price per gallons of gas = $2.89
Number of gallons bought = 12
The number of granola bars = $1.59
The number of granola bars bought = 2
The price of the apple = $0.89
Number of bottles of vitamin water bought = 2
Price per bottle of vitamin water = $1.39
The percent paid as sales tax = 7.5%
The amount Leon paid = $44.64
The total amount spent is given as follows;
12 × 2.89 + 2 × 1.59 + 0.89 + 2 × 1.39 × (1 + 0.075) = 44.64475 ≈ 44.64
Therefore;
If Leon paid approximately $44.64, then he paid the correct amount for his purchase.
The correct option is b. paid the correct amount
Learn more about sales tax calculation here:
https://brainly.com/question/2695901
https://brainly.com/question/6565360