Three friends go grocery shopping together, and each buys the same kind of strawberries. Akio buys 2 pounds (lb) and pays $1.50. Gordon buys 3 pounds and pays $2.25. Maria buys 4 pounds and pays $3.00. Identify the graph and unit price that represent the strawberry costs.
![Three friends go grocery shopping together and each buys the same kind of strawberries Akio buys 2 pounds lb and pays 150 Gordon buys 3 pounds and pays 225 Mari class=](https://us-static.z-dn.net/files/d7a/f6577493e7716a87d484111b048640d0.png)