Answer:
height = 45 m
Explanation:
Initial velocity = 0 m/s
Final velocity = 30 m/s
Acceleration due to gravity = +10m/s^2 ( because ball is going down )
Using the eqn of motion
[tex] {v}^{2} - {u}^{2} = 2gh[/tex]
where v= final velocity ; u = initial velocity ; g = acceleration due to gravity ; h = height
So,
[tex] {30}^{2} - {0}^{2} = 2 \times 10 \times h[/tex]
[tex] = > 20h = 900[/tex]
[tex] = > h = \frac{900}{20} = 45[/tex]