contestada

A net force of 10 N accelerates a mass of 5 kg with an acceleration of 2
m/s2. If the mass of the object is doubled, then the acceleration will now
be: (Remember Newton's 2nd Law: EF=ma)
4 m/s2
2 m/s2
O 1 m/s2
O 0.25 m/s2

Respuesta :

Answer:

1 m/s²

Explanation:

The following data data were obtained from the question:

Net force (F) = 10 N

Initial mass (m1) = 5 Kg

Initial acceleration (a1) = 2 m/s²

Final mass (m2) = double the initial mass = 2 × 5 = 10 kg

Final acceleration (a2) =?

The final acceleration of the object can be obtained as follow:

Recall:

Force (F) = mass (m) × acceleration (a)

F = m × a

Keeping the force constant, we have

m1a1 = m2a2

With the above formula, we can obtain the final acceleration of the car as follow:

Initial mass (m1) = 5 Kg

Initial acceleration (a1) = 2 m/s²

Final mass (m2) = 10 kg

Final acceleration (a2) =?

m1a1 = m2a2

5 × 2 = 10 × a2

10 = 10 × a2

Divide both side by 10

a2 = 10 /10

a2 = 1 m/s²

Therefore, the final acceleration of the car will be 1 m/s²

ACCESS MORE
EDU ACCESS