Answer:
The mass of the ice produced is approximately 0.00212 kg
Explanation:
The given parameters are;
The temperature at which the air changed from water to ice = 0°C
The internal energy change of the water as it froze = 0.7 kJ
The specific latent heat of fusion of water = 330 kJ/kg
Given that the change in internal energy causes the water to change state, from the principle of energy conservation, we have;
The latent heat of fusion = The change in internal energy of the water as it froze
∴ The latent heat of fusion [tex]\Delta H^{\circ}_{fus}[/tex] = 0.70 kJ
The formula for the latent heat of fusion, [tex]\Delta H^{\circ}_{fus}[/tex] = Mass × The specific latent heat of fusion, [tex]L^{\circ}_f[/tex]
Therefore, for the water, we have;
0.7 kJ = m × 330 kJ/kg
m = 0.7 kJ/(330 kJ/kg) ≈ 0.00212 kg
The mass, m, of the ice produced ≈ 0.00212 kg.