Using a calculator to divide 200 by 12, you obtain a result of 16.6666667.
An answer to which question can be approximated using this result?
A.
How much does each person pay when 12 people share a meal costing $200?

B.
Pencils are sold in packs of 200. Twelve students need pencils. How many packs of pencils are needed?

C.
A bottle of shampoo costs $12.00 and contains 200 grams of shampoo. What is the cost per gram of shampoo?

D.
What is the average distance walked per day by a hiker who walks 12 miles in 200 days?

Respuesta :

the answer is D bc like yeah thats what it is

Answer:

the answer is A because it accurately represents the situation

Step-by-step explanation:

it cant be B because its asking how many packs are needed and you would only need 1 pack

it cant be C because you are dividing 12 by 200

it cant be D because you are also dividing 12 by 200

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico