A thin-walled sphere of 2m mean diameter with a wall thickness of100mm is subjected to an internal pressure of 10MPa. Biaxialcircumferential stresses are developed and calculated by σ 1 = σ 2 =pd/(4t), where d is the mean diameter and t the thickness. Neglectingthe radial stress, calculate the ratio of the von-Mises stress over themaximum shear stress.

Respuesta :

Answer:

ratio = 1

Explanation:

Given data :

mean diameter ( D ) = 2m

wall thickness( t ) = 100 mm

internal pressure ( P )  = 10 MPa

where : σ1 = pd/4t = ( 10*2000 ) / ( 4 * 100 )  = 50 MPa

also ;  σ2 = 50 MPa

next calculate the Von-mises stress

attached below is the remaining part of the solution

next calculate the maximum stress

attached below

hence ratio of Von-mises stress over maximum shear stress =

=  50 / (2*25 ) = 1

Ver imagen batolisis
ACCESS MORE
EDU ACCESS