Respuesta :

Answer:

0.186M

Explanation:

First, we need to obtain the moles of nitric acid that are given for each solution. Then, we need to divide these moles in total volume (120mL + 20mL = 140mL = 0.140L) to obtain molarity:

Moles Nitric acid:

0.0200L * (0.100mol / L) = 0.00200 moles

0.120L * (0.200mol / L)= 0.02400 moles

Total moles: 0.02400moles + 0.00200moles = 0.026 moles of nitric acid

Molarity: 0.026 moles / 0.140L

0.186M

ACCESS MORE
EDU ACCESS