Layla has a coin that has a 60%, percent chance of showing heads each time it is flipped. She is going to flip the coin 5 times. Let X represent the number of heads she gets. What is the probability that she gets more than 3 heads?

Respuesta :

fichoh

Answer:

0.33696

Step-by-step explanation:

Given that:

Probability of showing up head (p) = 0.6

Number of flips = number of trials = 5

Probability of getting more than 3 heads

P(x = x) = nCx * p^x * (1 - p)^(n-x)

P(x> 3) = p(4) + p(5)

P(x = 4) = 5C4 * 0.6^4 * 0.4^1 = 0.2592

P(x = 5) = 5C5 * 0.6^5 * 0.4^0 = 0.07776

Hence,

0.2592 + 0.07776

= 0.33696

Following are the calculation to the probability:  

The probability to see the head [tex](p)= 60\%= 0.60[/tex]

Amount of flips = amount of tries = 5

Chances of getting and over three heads:

            [tex]\to P(x = x) = ^n C_x \times p^x \times (1 - p)^{(n-x)}\\\\\to P(x> 3) = p(4) + p(5)\\\\\to P(x = 4) = ^5 C_4 \times 0.6^4 \times 0.4^1 = 0.2592\\\\\to P(x = 5) = ^5 C_5 \times 0.6^5 \times 0.4^0 = 0.07776\\[/tex]

Hence,

                       [tex]\to 0.2592 + 0.07776= 0.33696 \approx 0.34\\\\[/tex]

Therefore, the final answer is "0.34"

Learn more about the probability:

brainly.com/question/20559010

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico