Respuesta :

Neetoo

Answer:

P₂ = 112.17 KPa

Explanation:

Given data:

Initial pressure = 116 KPa

Initial temperature = 303 K

Final temperature = 293 L

Final pressure = ?

Volume=  constant

Solution:

According to Gay-Lussac Law,

The pressure of given amount of a gas is directly proportional to its temperature at constant volume and number of moles.

Mathematical relationship:

P₁/T₁ = P₂/T₂

Now we will put the values in formula:

116 KPa / 303 K = P₂/293 K

P₂ = 116 KPa × 293 K  / 303 K

P₂ = 33988 KPa. K / 303 K

P₂ = 112.17 KPa

ACCESS MORE
EDU ACCESS