Answer:
The linear speed of the windmill is 32.682 ft/s.
Step-by-step explanation:
Given;
radius of the windmill, r = 26 ft
number of revolutions per minute, θ = 12 rpm
The angular speed of the windmill is given as;
[tex]\omega = \frac{12 \ rev}{min} *\frac{2\pi \ rad}{1 \ rev} *\frac{1 \ min}{60 \ s} \\\\\omega = 1.257 \ rad/s[/tex]
The linear speed of the windmill is given as;
v = ωr
v = 1.257 rad/s x 26 ft
v = 32.682 ft/s
Therefore, the linear speed of the windmill is 32.682 ft/s.