I just wanna know how I solve this: "Select the division equation that can be used to find the solution to the problem. 4/9 kilogram of baking soda costs $2. How much does 1 kilogram of baking soda cost? "

Respuesta :

9514 1404 393

Answer:

  $4.50

Step-by-step explanation:

To find cost per kilogram, divide the cost by the number of kilograms it corresponds to.

  ($2)/(4/9 kg) = (2)(9/4) $/kg = $4.50 /kg

1 kilogram costs $4.50.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico