Respuesta :
75*9.8= 735
Sometimes people say it’s 10 instead of 9.8 so you can say it’s 750 N as well
Sometimes people say it’s 10 instead of 9.8 so you can say it’s 750 N as well
We have that the weight of a 75 kg sack of flour on Earth is
[tex]W=735.75N[/tex]
From the Question we are told that
Mass =75kg
Generally
The Gravitational pull on earth is approximately
g=9.81
Generally the equation for Weight is mathematically given as
[tex]W=Mass * gravity[/tex]
[tex]W=735.75N[/tex]
For more information on this visit
https://brainly.com/question/10069252