the wavelength produce by a shallow water body is 200mm. If the refractive index is 0.5. calculate the wavelength in deep water​

Respuesta :

Answer:

400mm

Explanation:

Refractive index is the ratio of the wavelength in the shallow water to that in deep water.

Refractive index = λs/λd

Given

Refractive index = 0.5

λs = 200mm

Required

0.5 = 200/λd

λd = 200/0.5

λd = 400mm

Hence the wavelength in deep water is 400mm

ACCESS MORE
EDU ACCESS