Respuesta :

Answer:

The stroke volume value (X) in the table is 54 cm³.

Explanation:

Stroke volume (SV) is a value that depends on the amount of blood the heart pumps in one beat, that is, during left ventricular systole.

If the cardiac output (CO) is obtained from the stroke volume and the heart rate (HR), the stroke volume can be calculated with the known CO and HR data:

CO = SV X HR

Clearing the formula:

  • Stroke Volume = CO / HR
  • Stroke Volume = 2800 cm³.min ÷ 52 bpm
  • Stroke Volume = 53.85 = 54 cm³.

    The stroke volume value when the CO is 2800 cm³.min and HR is 52 beats per minute corresponds to 54 cm³.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico