Respuesta :

Neetoo

Answer:

133.33 g/mol

Explanation:

Molar mass:

Molar is the sum of all the atomic masses of the atoms of the elements present in a compound.

Molar mass of AlCl₃:

Atomic mass of Al = 26.98 amu

Atomic mass of chlorine = 35.45 amu

There are 3 atoms of chlorine present.

35.45×3 = 106.35

Molar mass of AlCl₃ = 26.98  + 106.35  = 133.33 g/mol

The molar mass of AlCl₃ is 133.33 g/mol.

What is molar mass?

Molar mass of many compounds can be calculated by dividing the mass of the compound by the number of moles of the compound.

Atomic mass of Al = 26.98 amu

Atomic mass of chlorine = 35.45 amu

There are 3 atoms of chlorine present.

35.45 × 3 = 106.35

Molar mass of AlCl₃ = 26.98  + 106.35  = 133.33 g/mol

Thus, the molar mass of AlCl₃ is 133.33 g/mol.

Learn more about molar mass

https://brainly.com/question/12127540

#SPJ5

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico