A baseball has a mass of 145 g. A pitcher throws the baseball so that it accelerates at a rate of 80 m/s2 How much force did the pitcher apply to the baseball? ​

Respuesta :

Answer:

11.6 N

Explanation:

The force acting on an object given it's mass and acceleration can be found by using the formula

force = mass × acceleration

mass is in kg

1000 g = 1 kg

145 g = 0.145 kg

From the question we have

force = 0.145 × 80

We have the final answer as

11.6 N

Hope this helps you

ACCESS MORE
EDU ACCESS