Ellen wants to purchase a book that is regularly priced at $18. The book is discounted 15%. She also needs to pay a 6% sales tax on the discounted price.

What is the total amount Ellen will pay for the book?

Respuesta :

Answer:

Ellen will pay $16.22 for the book.

Step-by-step explanation:

Part 1:

We know that the book Ellen wants to buy has a normal price of $18. However, there is a 15% discount. So, let's calculate 15% of $18.

18 x 0.15 = $2.70

This lets us know that there is a $2.70 discount.

Now, let's subtract the discount from the regular price.

18 - 2.70 = $15.30

So, now we know the discounted price is $15.30

Part 2:

We also know that Ellen has to pay 6% sales tax. The discounted price is 100% of the price, plus 6% is 106%. Let's calculate the tax to figure out the total amount.

15.30 x 1.06 = $16.22 when rounded to the nearest cent.

Therefore, Ellen will pay the total amount of $16.22.

Answer:

$16.22

Step-by-step explanation:

marked price        =  $18    = 100%

discount                = $?       = 15%

selling price/         =  $?      = 85%        

discounted price- this price is lower than the marked price as they have given you a DISCOUNT- an amount of money DEDUCTED.(a.k.a selling price)

selling price  =  85%  x   $18     =   $15.3= discounted price

                                 100%

sales tax=6%

=   6 x 15.3     =  0.918 =   $0.92=sales tax

       100

total amount = discounted price + sales tax

                     =  15.3  +  0.92

                      =  $16.22

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico