Answer:
96m/s
Step-by-step explanation:
Given the velocity, v, in ft/s of an object given by the formula v=v0−32t,
Given
V = 39ft/s
t = 2secs
Required.
Initial velocity v0
Substitute the given parameters into the formula
v=v0−32t,
32 = v0-32(2)
v0 = 32+64
v0 = 96m/s
Hence the initial velocity of the object is 96m/s