A flask containing 100 g of water is heated, and the temperature of the water increases from 21°C to 90°C. How much heat did the water absorb if the
specific heat capacity of water is 4.184 J/gºC?
A. 289 J
B. 418.4 J
C. 28,870 J
D. 10,000 J​

Respuesta :

Answer:

28869.6J

Explanation:

Given parameters:

Mass of water in flask = 100g

Initial temperature   = 21°C

Final temperature  = 90°C

Specific heat capacity  = 4.184J/g°C

Unknown:

Amount of heat the water absorbed  = ?

Solution:

The amount f heat the water absorbed can be determined using the expression below:

 H  = m x C x Δt

m is the mass

C is the specific heat capacity of water

Δt is the change in temperature

Now insert the parameters and solve;

    H = 100 x 4.184 x (90 - 21)  = 28869.6J

Answer:

So its c

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico