Jenna works in an ice cream shop. When she starts her shift the tub of chocolate ice cream is 2/3 full. When she finishes her shift 6 1/2 h later,

there is only 1/6 of the tub left. What was the average hourly change in tub fullness?

13

1

13

5

39

5

39

Respuesta :

Answer:

1/13

Step-by-step explanation:

Ice cream

starting = 2/3 full

After Jenna's shift = 1/6 of the tub

Total Time = 6.5hours

Amount of ice cream consumed = [tex]\frac{2}{3} - \frac{1}{6}[/tex]

                                                  = [tex]\frac{1}{2}[/tex] = 0.5

Rate per hour = amount of ice cream consumed -=/ total time

                      = 0.5/6.5 = 1/13  ice cream consumed per hour

ACCESS MORE
EDU ACCESS