Respuesta :

Space

Answer:

0.282 M

General Formulas and Concepts:

Chemistry - Solutions

  • Reading a Periodic Table
  • Using Dimensional Analysis
  • Molarity = moles of solute / liters of solution

Explanation:

Step 1: Define

5.85 g KI

0.125 L

Step 2: Identify Conversions

Molar Mass of K - 39.10 g/mol

Molar Mass of I - 126.90 g/mol

Molar Mass of KI - 39.10 + 126.90 = 166 g/mol

Step 3: Convert

[tex]5.85 \ g \ KI(\frac{1 \ mol \ KI}{166 \ g \ KI} )[/tex] = 0.035241 mol KI

Step 4: Find Molarity

M = 0.035241 mol KI / 0.125 L

M = 0.281928

Step 5: Check

We are given 3 sig figs. Follow sig fig rules and round.

0.281928 M ≈ 0.282 M

ACCESS MORE
EDU ACCESS