Answer:
66 gallons
Step-by-step explanation:
Given that initially 160 gallons of a solution containing 12% salt.
So, the initial amount of salt = 12% of 160 = 12/100 x 160 = 19.2 gallons.
Let x gallons of water get evaporated so that the remaining solution contains 20% salt.
The remaining amount of solution = 160-x gallons.
As the initial amount of salt is still in the solution which is equal to 20% of the remaining solution, so
19.2 = 20% of (160-x)
[tex]\Rightarrow 19.2 = \frac {20}{100}\times (160-x) \\\\\Rightarrow 19.2 = \frac {1}{5}\times (160-x) \\\\\Rightarrow 19.2 \times 5= 160-x \\\\\Rightarrow 96= 160-x \\\\\Rightarrow x= 160-96 \\\\[/tex]
[tex]\Rightarrow x= 66[/tex] gallons
Hence, 66 gallons of water must be evaporated to get a 20% salt solution.
Answer:
its A, "gallons of pure water"
Step-by-step explanation: just did it on edg and got it right