worth brainliest!! help me on both and explain I will spam ur questions if u answer something dumb

Answer:
Answers are below hopefully they're correct and what u need
Explanation:
1. Step 1: Given
The distance is 600 km, since 100(speed) x 6 (time) = 600
2. Step 2: Formula
s = d/t
d = t x s
t = d/s
3. Step 3: Substitue
s = 600/6
d = 100 x 6
t = 600/100
4. Step 4: Solve
600/6 = 100
100 x 6 = 600
600/100 = 6
Step 5: Answer
Therefore, the distance is 600km, the speed or rate is 100 km/hr, and the time is 6hrs.
NUMBER 2
1. Step 1: Given
Distance = 200 m
Rate or speed = 8m/s
Time = ?
2. Step 2: Formula
s = d/t
d = t x s
t = d/s
3. Step 3: Substitue
t = 200/8
s = 200/25
d = 25 x 8
4. Step 4: Solve
200/8 = 25
25 x 8 = 200
200/25 = 8
5. Step 5: Answer
Therefore, the time is 25sec, distance is 200m, and speed or rate is 8m/s
Answer:
vivi I is here and I will come up was wondering what do you think about this I don't know