Air ows steadily in a thermally insulated pipe with a constant diameter of 6.35 cm, and an average friction factor of 0.005. At the pipe entrance, the air has a Mach number of 0.12, stagnation pressure 280 kPa, and stagnation temperature 825 K. Determine:

a. The length of pipe required to reach the sonic state
b. The static pressure and temperature at the exit if the pipe is 25 m long

Respuesta :

Solution:

Given :

D = 6.35 cm

[tex]$\bar f = 0.005$[/tex]

[tex]$P_s = 280 \ kPa$[/tex]

[tex]$T_s= 825 K[/tex]

a). From fanno flow table (γ = 1.4)

At [tex]$M_1 = 0.12$[/tex] ,    [tex]$\left(\frac{4 \bar f L_{max}}{D}\right)_1 = 45.408$[/tex]

At [tex]$M_2 = 1$[/tex] ,      [tex]$\left(\frac{4 \bar f L_{max}}{D}\right)_2 = 0$[/tex]

∴  [tex]$\left(\frac{4 \bar f L_{max}}{D}\right)_1 - \left(\frac{4 \bar f L_{max}}{D}\right)_2 = \frac{4 \bar f L}{D}$[/tex]

[tex]$45.408 - 0 = \frac{4 \times 0.005 \times L}{0.0635}$[/tex]

[tex]$45.408 = \frac{4 \times 0.005 \times L}{0.0635}$[/tex]

L = 144.17 m

b). If L = 25 m

[tex]$\frac{4 \bar f L}{D}=\frac{4 \times 0.005 \times 25}{0.0635} = 7.874$[/tex]

From fanno flow , (γ = 1.4)

[tex]$At, M_2 = 0.26 , \frac{4 \bar f L}{D} = 7.874$[/tex]

[tex]$\frac{P_s}{P_1}=\frac{T_s}{T_1}^{\frac{\gamma}{\gamma - 1}} = (1+\frac{\gamma-1}{2}M_1^2)^{\frac{\gamma}{\gamma - 1}}$[/tex]

[tex]$\frac{280}{P_1}=\frac{825}{T_1}^{\frac{1.4}{1.4 - 1}} = (1+\frac{1.4-1}{2}(0.12)^2)^{\frac{1.4}{1.4 - 1}}$[/tex]

[tex]$\frac{280}{P_1}=\left(\frac{825}{T_1}\right)^{3.5} =1.0101$[/tex]

[tex]$P_1 = 277.2 \ kPa$[/tex]

[tex]$T_1=822.63 \ K$[/tex]

[tex]$\frac{T_2}{T_1}=\frac{1+\frac{\gamma -1}{2}M_1^2}{1+\frac{\gamma -1}{2}M_2^2}$[/tex]

[tex]$\frac{T_2}{822.63}=\frac{1+\frac{1.4 -1}{2}(0.12)^2}{1+\frac{1.4 -1}{2}(0.26)^2}$[/tex]

[tex]$\frac{T_2}{822.63}=\frac{1.00288}{1.01352}$[/tex]

[tex]$T_2=814 \ K$[/tex]

[tex]$\frac{P_2}{P_1}=\frac{M_1}{M_2}\left(\frac{1+\frac{\gamma -1}{2}M_1^2}{1+\frac{\gamma -1}{2}M_2^2}\right)^{1/2}$[/tex]

[tex]$\frac{P_2}{P_1}=\frac{0.12}{0.26}\left(\frac{1+\frac{1.4 -1}{2}(0.12)^2}{1+\frac{1.4 -1}{2}(0.26)^2}\right)^{1/2}$[/tex]

[tex]$\frac{P_2}{277.2}=0.459$[/tex]

[tex]$P_2=127.27 \ kPa$[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS