A barge is 10 m wide and 60 m long and has vertical sides. The bottom of the boat is 1.2 m below the water surface. What is the weight of the barge and its cargo, if it is floating in fresh water of density 1000 kg/m^3?

a. 6.8 MN
b. 3.5 MN
c. 6.4 MN
d. 9.5 MN
e. 7.1 MN

Respuesta :

Answer:

e. 7.1 MN  approx.

Explanation:

Step one:

given data

density of water= 1000kg/m^3

the dimension of the barge

width= 10m

length= 60m

depth of the boat in the water= 1.2m

Hence the volume occupied by the boat is

volume=10*60*1.2

volume= 720m^2

Step two:

Required is the weight of the barge

we can first find the mass using the relation

density = mass/volume

mass= density*volume

mass= 1000*720

mass= 720000kg

Step three:

Weight =mg

g=9.81m/s^2

W=720000*9.81

W=7063200N

divided by 10^6

W=7.06MN

W=7.1MN approx.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico