Suppose widgit weights produced at Acme Widgit Works have weights that are normally distributed with mean 17.46 grams and variance 375.67 grams. What is the probability that a randomly chosen widgit weighs more then 19 grams?

Respuesta :

Answer:

The probability that a randomly chosen widget weighs more then 19 grams is 0.468.

Step-by-step explanation:

X = Widget weights produced at Acme Widget Works

It is provided that X is normally distributed with mean 17.46 grams and variance 375.67 grams.

Compute the probability that a randomly chosen widget weighs more then 19 grams as follows:

[tex]P(X>19)=P(\frac{X-\mu}{\sqrt{\sigma^{2}}}>\frac{19-17.46}{\sqrt{375.67}})[/tex]

                  [tex]=P(Z>0.08)\\\\=1-P(Z<0.08)\\\\=1-0.53188\\\\=0.46812\\\\\approx 0.468[/tex]

Thus, the probability that a randomly chosen widget weighs more then 19 grams is 0.468.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico