Respuesta :

Answer:

4%

Step-by-step explanation:

(|600-625|)/625 x 100

=4%

Answer:

The percent error for this estimate was 4%.

Step-by-step explanation:

Teacher's estimated students = 600

Actual students = 625

625-600 = 25 students are more than the teacher's estimate.

In other words, the measurement error = 25 students

Now the percent error can be calculated by dividing 25 (measuring error) by the actual students.

Percent error = 25/625 = 0.04 which is 4%

Therefore, the percent error for this estimate was 4%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS