contestada

A car traveling at 12 m/s slows down with an acceleration of -1.5 m/s2. What is the
displacement of the car after it travels for 6 seconds?

Respuesta :

Answer:

using s=ut +0.5at^2

u=12m/s

a=-1.5m/s2

t=6 s

s=54m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico