Respuesta :

Explanation:

First, we need to calculate the number of moles of sodium carbonate we have in a 25 g sample. To calculate this, we will

find the molar mass of sodium carbonate (Na2CO3):

⇒ 2 × Molar mass of sodium + Molar mass of carbon + 3×molar mass of oxygen

⇒ 2 × 23 + 12 + 3 × 16

⇒ 46 + 12 + 48

⇒ 106g/mol

Thus, the molar mass of Na2CO3 is 106g/mol.

Therefore, number of moles = 25 ÷ 106

=> 0.2358 mol

Now, we know that every mole of Na2CO3 have 0.2358 moles of Na+ ions. Hence, total moles of Na2CO3 is 0.4716 moles

Number of ions present = 6.022 × 1023 × 0.4716 mol = 2.84 × 1023ions

ACCESS MORE
EDU ACCESS