The original price of a jacket for sale at a department store is $80. The store is having a 20%-off sale, and you have
a coupon that gives you an additional discount of 10% off the lowest sale price. How would you calculate the final
selling price of the jacket?

O Multiply the $80 original price by 0.2 and subtract the result from $80. Then multiply the new price by 0.1 and
subtract the result from the discounted price.

O Multiply the $80 price by 0.3.

O Multiply the $80 price by 0.8, and then multiply the $80 price by 0.9.

O Divide the $80 price by 0.8, and then divide the $80 price by 0.9



i think it’s the first one

Respuesta :

You're right; the answer is the first choice.

Answer:

first option ,  $57.6

Step-by-step explanation:

$80 x 0.20 = $16

$80 - $16 = $64

$64 x 0.10 = $6.4

$64 - $6.4 = $57.6

above solution is the exact steps on the first option.

therefore the final price of the jacket is $57.6

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico