Respuesta :

Answer:

The person is on the Moon having a weight of 500 N. The acceleration of gravity on the Moon is approximately 1.6 m/s2. What is your his, which includes his space suit?

f= Force (of gravity)=500N

g=acceleration of gravity=1.6m/s^2

m=mass=312kg

m=f/a= 500N/1.6 m/s^2 = 500 (kg-m/1.6m/s^2) = 500/1.6kg = 312kg

his mass is 312kg

ACCESS MORE
EDU ACCESS