1. Find the number of protons, neutrons, electrons and electronic structure of flourine 919F.

2. Write the chemical formula of following compound.

Magnesium hydroxide


3. Balance the following equation

_H2 + _O2 --------> __H2O

Respuesta :

1. ₉¹⁹F

2. Mg(OH)₂

3. 2H₂ + O₂ ⇒ 2H₂O

Further explanation

1. Fluorine, atomic number : 9 , mass number = 19

Symbol : ₉¹⁹F

protons=electrons=atomic number = 9

neutrons = mass number - atomic mass

[tex]\tt n=19-9=10[/tex]

Configuration : [He] 2s² 2p⁵

2. Magnesium hydroxide is an ionic compound and is a strong base consisting of 2 ions:

Positive ion: Magnesium: Mg²⁺

negative ion: Hydroxide: OH⁻

The charges of the two are crossed, so that the compound becomes:

Mg(OH)₂

3. Reaction :

H₂ + O₂ --------> H₂O

give coefficient :

aH₂ + bO₂ --------> H₂O

H, left = 2a, right 2⇒2a=2⇒a=1

O, left = 2b, right 1⇒2b=1⇒b=0.5

Reaction becomes :

H₂ + 0.5O₂ --------> H₂O x 2

2H₂ + O₂ --------> 2H₂O

ACCESS MORE
EDU ACCESS