Respuesta :
2 HNO3 + Ca (HCO3)2 is Ca(NO3)2+2 CO2+2 H2O
(9.870ml)x(1.000 M HNO3) x (1mol Ca ( HNO3) / (50.00 ml Ca(HCO3)2)= 0.09870 M Ca(HCO3)2
(9.870ml)x(1.000 M HNO3) x (1mol Ca ( HNO3) / (50.00 ml Ca(HCO3)2)= 0.09870 M Ca(HCO3)2
The molarity of calcium bicarbonate if 9.52 mL of 1.20 M HNO3 is required in a titration to neutralize 50.0 mL of a solution of Ca(HCO3)2 is 0.228M.
HOW TO CALCULATE MOLARITY:
- The molarity of a substance in a titration experiment can be calculated by using the following formula:
C1V1 = C2V2
Where;
- C1 = concentration of acid (M)
- V1 = initial volume of acid (mL)
- C2 = concentration of base (M)
- V2 = volume of the base (mL)
According to this question;
- V1 = 9.52ml
- V2 = 50.0ml
- C1 = 1.20M
- C2 = ?
1.20 × 9.52 = C2 × 50
11.424 = 50C2
C2 = 11.424 ÷ 50
C2 = 0.228M
- Therefore, the molarity of calcium bicarbonate if 9.52 mL of 1.20 M HNO3 is required in a titration to neutralize 50.0 mL of a solution of Ca(HCO3)2 is 0.228M.
Learn more at: https://brainly.com/question/3003621?referrer=searchResults