Respuesta :

Answer:

8 %

Explanation:

The percentage error of a certain measurement can be found by using the formula

[tex]P(\%) = \frac{error}{actual \: \: number} \times 100\% \\ [/tex]

From the question

error = 81 - 75 = 6 mL

actual volume = 75 ml

We have

[tex]p(\%) = \frac{6}{75} \times 100 \\ = \frac{2}{25} \times 100 \\ = 2 \times 4 \\ = 8 \: \: \: \: \: \: \: \: [/tex]

We have the final answer as

8 %

Hope this helps you

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico