Respuesta :

Answer:

3grams

Explanation:

The reaction for the production of Magnesium dioxide will be

Mg + O2  → MgO

we have 5g of MgO (molar mass 40g)

no of moles of MgO = 5/40 = 0.125

Using unitary method we have

1 mole of Mg require 1 mole of MgO

0.125 Mole of MgO = 0.125mole of Mg

n = given mass /molar mass

0.125 = mass / molar mass

mass = 0.125* 24 = 3grams

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico