If the knee has coordinates of (1.2,2.7) and the ankle has coordinates of (1.5,2.1), with the shank weighing 3.2kg, what is the moment of inertia of the shank about the proximal end point? (%k=0.528)

Respuesta :

Answer:

The value is [tex]I = 0.48 \ kg m^2[/tex]

Explanation:

From the question we are told that

   The coordinate of the knee is  [tex]knee = (1.2,2.7)[/tex]

    The coordinate of the ankle is [tex]ankle = (1.5,2.1)[/tex]

    The mass of the shank is  [tex]m = 3.2 \ kg[/tex]

 Generally the length between the knee and the ankle is mathematically represented as

      [tex]D = \sqrt{( 1.5 - 1.2)^2+ [ 2.1- 2.7]^2 }[/tex]

=>  [tex]D =0.67 \ m[/tex]

Generally the  moment of inertia of the shank about the proximal end point is mathematically represented as

         [tex]I= m * \frac{D^2}{3}[/tex]

=>       [tex]I = 3.2 * \frac{0.67^2}{3}[/tex]

=>       [tex]I = 0.48 \ kg m^2[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS