A construction company can remove 3/4 tons of dirt from a construction site each hour. How long will it take them to remove 24 tons of dirt from the site?

Respuesta :

Answer:

32 hours

Step-by-step explanation:

Given

[tex]Rate= \frac{3}{4}\ tons\ per\ hour[/tex]

Required

Determine time taken for 24 tons

As used in this question, Rate is the ratio of tons of dirt to time.

i.e.

[tex]Rate = \frac{Tons\ of\ Dirt}{Time}[/tex]

Let t represents time when tons of dirt is 24 tons:

[tex]Rate = \frac{24}{t}[/tex]

Recall that: [tex]Rate= \frac{3}{4}\ tons\ per\ hour[/tex]

So, we have

[tex]\frac{24}{t} = \frac{3}{4}[/tex]

Cross Multiply

[tex]3 * t = 24 * 4[/tex]

Divide both sides by 3

[tex]t = 8 * 4[/tex]

[tex]t = 32[/tex]

Hence, time taken is 32 hours

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico